Miről fog szólni 2020 a keresőmarketingben?

Milyen évet is várunk? Milyen trendekről fog szólni 2020 a keresőmarketingben?

Sok külföldi és magyar elemzést olvastam mostanában, közöttük olyanokat is, amelyek a keresőmarketing megszűnésével, lehetetlenné válásával riogattak. Miért? A Google az elmúlt hónapokban olyan mértékű algoritmus változásokat jelentett be (ezeket külön cikkben elemzem), amelyek alapjaiban változtathatják meg a találati lista felépítését. No, azért nem kell megijedni: az elmúlt 19 évünk alatt már sok ilyet olvashattunk.

Úgy gondolom, hogy valójában semmi új nem történt (már ami a keresőmarketing alapjait érinti), egyszerűen csak itt az idő visszatérni az alapokhoz. Mert miről is szól a keresőmarketing? Egyfajta internetes könyvtárosként segítünk leendő látogatóinknak eljutni a weboldalakra.

Tudom, hogy nagyon idealista álláspont ez, hiszen ekkora idő alatt a kezdetben még fehér vagy átlátszó szöveggel és META tag-ekkel operáló SEO, vagy az ürességtől kongó GoTo.com (az első PPC hirdetési csatorna – nem, nem a Google volt itt az első) teljesen átalakult, sokszor tízmilliárdos iparággá változott. Azt is tudom, hogy nehéz annak ellenállni, hogy “ingyen” látogatókat kapjunk a találati listában lévő helyezéseinkből, így hát kötelező lett a találati listában való szereplés. Akkor hogyan is állunk a korábban említett könyvtárosi szemlélettel? Ennek helyét átvette a tipp-trükk halom, lassan százféle eszközzel tudjuk elemezni a találati listát, a webhely tartalmát, a versenytársakat, hogy megkapjuk a formulát, ami minket is a találati lista élére röpíthet.

A korábban említett apokaliptikus kép valójában pont ennek a szemléletnek szól. Mi lett más? A Google algoritmusai ligát ugrottak, az összetettebb, divatos szóval mesterséges intelligenciát használó alrendszerek még sokoldalúbban tudják elemezni weboldalunkat. Ezzel az elvi cél viszont nem változott: az legyen az első a találati listák élén, aki vélhetően a legjobb tartalmat jelentheti egy-egy kulcsszóra. Persze, rögtön hallom a szakmában tevékenykedőket: heti számtalan példát tudnak mondani arra, hogy ez miért nem igaz, amikor valakit “kizár” a Google, amikor tartalmakat rejt el valamilyen szándéktól hajtva. Nem vitatom, előfordulhat ilyen, de azt vallom ez nem a Google érdeke. A Google sok látogatót szeretne a szolgáltatásaira, és ezt csak az ügyfelei, vagy leendő ügyfelei tartalmával tudja elérni.

A hosszú csigázás után, akkor mi is változott, mit is várunk mi 2020-ban? Semmi sem változott az alapokban, ahogyan azt már írtam. A keresőoptimalizáció továbbra is arról szól, hogy mi tanácsadóként segítsünk ügyfeleinknek létrehozni azt a tartalmat (mögötte termékkel vagy szolgáltatással), amire vásárlóiknak szüksége van. Ügyfeleinknek pedig arról szól, hogy olyan terméket vagy szolgáltatást fejlesszenek, amire a piacnak szüksége van. Azt várjuk, hogy a 2020 abban lesz más, hogy aki ebben nem érti meg az üzenetet, aki nem tudja azt kínálni, amire piacának szüksége van, azok számára a keresőmarketing eszközei akár annyira drágává válhatnak, hogy már nem éri meg őket használni. De ha ez így van, akkor ők sajnos üzleti modelljükben kell, hogy a hibát megtalálják: az idei év ebben lesz nagy kihívás – újra kell gondolni az üzleti modelleket. Erre hív fel minket a Google, erre hívjuk fel keresőmarketing szakértőként ügyfeleink figyelmét, és ez a felelősségünk is ezen a piacon: a rossz Google helyezés, vagy drága PPC hirdetés mögött a legtöbb esetben nem jó üzleti modellű vállalkozások vannak. 2020 az újratervezés éve lesz, a változás éve. Akár újra be kell bábozódnunk, hogy azután egy új pillangó születhessen meg.

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük